چند روزی است که در کنار میدانی که در یزد کار می کنم ناتوانی شب ها را تا صبح روی چمن ها خواب است. روزها هم از هر عابری کمک می گیرد تا یک وعده نیمه کاره بخورد تا شب باز بر روی چمن ها بخوابد. در این مقاله در این مورد و مهربانی با هم دیگر صحبت کرده ایم.

سلام می کنم به شما همراهان سایت میثم حیدری ، من میثم حیدری افتخار این را دارم که مورد جدیدی که امروز به ذهنم آمد را برای شما خوبان تعریف کرده و با هم صحبتی داشته باشیم. عنوان این مقاله را خوب باشیم ، یا بیایید با هم مهربان باشیم هم می توانم نام گذاری نمایم.

متاسفانه امروزه در این جامعه ای که هستیم ، مشکلات همه ما بیشتر و بیشتر شده است ، و ما همه با هم در سختی های خاص زندگی خود هستیم. دولت نیز برنامه های خوبی ارائه نمی کند و گاهاً با تغییراتی ، باعث بیشتر شدن مشکلات می شود ، اما بیایید ما خودمان خوب باشیم ، بیاییم با هم مهربان باشیم تا دیگران با ما مهربان باشند.

اگر دیده باشید در خیابان وقتی از برخی افراد آدرسی می پرسیم ، خیلی بزور پاسخ می دهد ، این از مشکلاتی است که دارد ، ما همگی خوبیم 😊 اما مشکلات این رفتار را برای ما ایجاد کرده است ، از همه این حرف ها با خبرید ، اما دلیل این که من می گویم با هم مهربان باشیم چیست؟

با هم دیگر مهربان باشیم

با هم دیگر مهربان باشیم

چرا باید با هم مهربان باشیم؟

ببینید چه ما چه بخواهیم و چه نخواهیم ، دنیا بلایی سرمان می آورد که سر دیگران بیاوریم و این قانون طبیعت است. چه شما قبول داشته باشید و چه بگویید به این حرف اعتقادی ندارید. مانند این است که بگویید من اعتقادی به کرونا ندارم ، وقتی خدایی نکرده مبتلا شدید ، معتقد می شود.

پس بیایید حداقل برای خودمان غرور نداشته باشیم و با صداقت باشیم.

حالا که دنیا منتظر است ببینید رفتار ما چیست ، تا همین کار را سر ما بیاورد ، پس با همه خوب باشیم. خیلی ساده است که خوب باشیم ، در خیابان با لبخند قدم بزنیم ، به آشناهای محله سلام کنیم ، سلام کنیم تا با افراد محله آشنا شویم.

یکبار برای آنها خریدی انجام دهیم ، به همسایه ها سر بزنیم و سوال کنیم کمکی لازم دارند؟

باور کنید این کارها اثر دارد. ما هرچی سرمان در زندگی خودمان باشد و بیخیال همسایه ، آشنا و اقوام باشیم ، این به ضرر خودمان است. اگر دوست دارید محبوب شوید ، این کارها خوب است.

کارهای زیادی برای مهربانی وجود دارد ، من از خیلی از آنها بی خبرم ، اما شما می دانید ، پس می دانید که کار خوبی هم است ، پس انجام دهید.

حدیث امام علی (ع) در مورد مهربانی

حدیث امام علی (ع) در مورد مهربانی

با مهربانی به پیشرفت خود و جامعه کمک می کنیم

همراهانم واقعاً الان باید خوب باشیم ، بخدا برخی هستند که منتظر خوبی های ما هستند ، وضعیت اقتصادی اصلاً خوب نیست.

از آشناهای خودمان تا غریبه هایی هستند که روی درخواست را ندارند ، ما باید بهشان بگوییم هر کمکی لازم است بگویید تا انجام دهیم. توقع نداشته باشید که مثلا فلان اقوام بیاید بگوید در خرید یک لباس و یا یک کفش به من کمک کنید.

این کرونا هم که فرصت و بهانه خوبی به دولت ها داده است که حواسشان به مردمان نباشد و همه چیز را به کرونا مربوط کنند.

ای کاش کرونا شغل های ساده برخی را تعطیل نمی کرد ، ای کاش کارفرما نمی گفت این ماه 15 روز دیرتر حقوق واریز می شود ، ای کاش بانک انقدر خوش قول نبود و در روز آن ، وام را کم نمی کرد ، ولی اینطور نیست! بیایید با هم خوب باشیم ، خوب باشیم و به مردمانمان کمک کنیم.

هر عمل خوبی انجام دهیم ، به خودمان بر می گردد

همه خوبی هایی که ما به یکدیگر می کنیم ، بخدا جبران می شود ، برای من ثابت شده است. دیر و زود دارد ، ولی حتما می شود ، ضرر که ندارد ، امتحان کنید.

همه خوبی و مهربانی به همین حرفا ختم نمی شود ، گاهی کمک نکردن به برخی خوبی است. بله گاهی نباید با خوبی آینده فردی را خراب کنیم. این قابل تشخیص است ، بهانه ما نشود که کمک نکردن را پای پیشرفت دیگری بگذاریم و این را بهانه کنیم.

خوبی های زیادی می شود انجام داد ، خیلی خوب است که برخی این خوبی ها را کسی نداند و نشنود ، بلاخره ماه 80 سال که بیشتر زنده نیستیم ، الانم هم 30 سالمان شده!! یکمی هم که به آخرت اعتماد داشته باشیم ، همین خوبی ها برای ما می ماند و خدا حواسش به همه چیز است.

به هم نوع خود کمک کنیم

به هم نوع خود کمک کنیم

چند روزی است که در کنار میدانی که در یزد کار می کنم…

چند روزی است که در کنار میدانی که در یزد کار می کنیم ناتوانی شب ها را تا صبح روی چمن ها خواب است. روزها هم از هر عابری کمک می گیرد تا یک وعده نیمه کاره بخورد تا شب باز بر روی چمن ها بخوابد. واقعا دل انسان می سوزد ، اما چکاری می توانیم انجام دهیم؟

من که خودم امکاناتی ندارم تا شب ها مهمانش کنم ، هیچ شخص دیگری هم در این خانه های کوچک این امکان را ندارد ، هرچند خانه بزرگ هم باشد به این افراد نمی توان اعتماد کرد. ولی نباید بگوییم که بیخیال ، حقش است ، می خواست معتاد نشود. حالا شده!! حالا شده!!

مگر ما خودمان در هفته ده خطا نمی کنیم؟ مگر ما کم خطا می کنیم که خدا می بخشد؟ بد بودن را فقط به معتاد شدن دیده ایم؟ هرجوری که حساب کنیم ، الان این فرد پشیمان است. درسته ما نمی توانیم به خانه دعوتش کنیم ، اما می توانیم که به شهرداری اطلاع دهیم که این فرد را اسکان دهند.

شهرداری ها در همه استانها الان گرم خانه هایی برای این افراد دارند. این نمونه ای از مهربانی است که برای این فرد می توانیم انجام دهیم ، بی آنکه خودش متوجه شود.

ایران همدل

ایران همدل

ایران همدل

اخیراً با آمدن کرونا ، پویش ایران همدل ایجاد شده است که کار نیکو و پسندیده اید توسط خیلی از مردم ما در حال انجام است. این نیز یک روش دیگر برای مهربانی است. در لینک زیر کامل در مورد ایران همدل بخوانید.

https://farsi.khamenei.ir/news-content?id=46227

 همراهان عزیزم ، خیلی دوست دارم این مقاله را به دوستان خود هم ارسال کنید. لطفاً این مقاله را پربازدید نمایید و امیدوارم که اثر خوبی داشته باشد.

از امام معصوم داریم که اگر کاری را خودتان انجام نمی دهید به دیگران هم نگویید. البته این را هم داریم که اگر سخن خوبی را شنیدید، به گوینده آن توجه نداشته باشید و کار خوب را انجام دهید.